Zatrzymanie miesiączki

Dotyczy to jednak przypadków ciężkich, gdyż w przypadkach lżejszych zaburzenia czynności jajników przejawiają się raczej w występowaniu krwawień miesięcznych w nieregularnych odstępach czasu, jeśli do tego rodzaju zaburzeń w ogóle dochodzi.

Zatrzymanie miesiączkowania nie jest rzadkością w mjixoedema, jakkolwiek brak miesiączki (amenorrhoea) w przebiegu tej sprawy chorobowej pozostaje w łączności nie tyle z bezpośrednim działaniem tarczycy na jajniki, ile z zupełną zmianą czynności życiowych całego ustroju wskutek zaburzenia czynności tarczycy (zmiany w przemianie materii, w krążeniu, w stanie układu nerwowego wegetatywnego itd.).

Niektórzy badacze stwierdzili także zatrzymanie się miesiączki w pewnych schorzeniach nadnerczy, a więc w chorobie Addisona. Należy też nadmienić, że zatrzymanie miesiączki zdarza się w pewnych schorzeniach przysadki mózgowej, a więc przede wszystkim w dystraphia adiposogenitalis oraz w stanach ogólnego wyniszczenia organizmu w związku z zanikiem przedniego płata przysadki mózgowej.

Nie ulega jednak wątpliwości, że przyczyna zatrzymania miesiączki może leżeć w samych gruczołach płciowych, jeśli są one z natury małowartościowe. U niektórych kobiet występuje osłabienie czynności dokrewnych jajników, trwające dłużej lub krócej, a przejawiające się w zatrzymaniu cyklu miesięcznego, nieraz pod wpływem czynników w zwyczajnych warunkach bez znaczenia. Tego rodzaju czasowe zaburzenia czynności jajników są niezrozumiałe, jeśli nie uwzględnimy pewnego rodzaju konstytucyjnego ich upośledzenia.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zachowanie seksualne

Przedstawione powyżej twierdzenia można w pełni zastosować do problematyki zachowania seksualnego. Zgodnie z przedstawioną już definicją zachowania należy przyjąć, że...

Zamknij