Wargi sromowe mniejsze

Wargi sromowe mniejsze są to dwa różowo-czerwone fałdy skórne zawierające wolne gruczoły łojowe, lecz nie posiadające włosów, ciągnące się od łechtaczki ku dołowi, gdzie łączą się za pomocą wędzidełka, które zwykle pęka w czasie pierwszego porodu. Wędzidełko to ogranicza od tyłu dołek przedsionka pochwy. Górne ramiona obu warg sromowych mniejszych tworzą fałd skórny nad łechtaczką, zwany napletkiem łechtaczki, który przykrywa łechtaczkę. Dolne ramiona łączą się poniżej łechtaczki tworząc wędzidełko łechtaczki. Trzon łechtaczki zwykle schowany jest pod napletkiem, który może przykrywać również żołądź łechtaczki, jeśli jest silnie rozwinięty.

Wargi sromowe mniejsze ograniczają z obu stron przedsionek pochwy. Mogą one być rozwinięte niesymetrycznie. Mechaniczne ich rozciąganie w czasie masturbacji, jeśli wykonywane jest przez dłuższy czas, może doprowadzać do ich znacznego powiększenia wtedy wystają one spod warg sromowych większych. U kobiet niektórych ludów pierwotnych, na przykład Hotentotek, mogą osiągać znaczne rozmiary – do 10 cm zwisają one wówczas w postaci „fartuszka” (fartuszek Hotentotek).

Według Mastersa i Johnson (1966) w miarę narastania podniecenia seksualnego wzmaga się przekrwienie warg sromowych mniejszych, wskutek czego mogą one zwiększać swoją objętość dwu- lub trzykrotnie. W fazie plateau u nieródek kolor z różowego zmienia się na jasnoczer- wony, a u wieloródek – w kolor ciemnoczerwony. Jest to reakcja charakterystyczna dla bezpośrednio następującego orgazmu. Zmiany zabarwienia są tak charakterystyczne, że nazwano je skórą seksualną (sex-skin). Po orgazmie, w fazie odprężenia zabarwienie skóry z ciemnoczerwonego lub jasnoczerwonego w ciągu 10-15 sekund zmienia się w bladoróżowe, po czym wolniej powraca stałe różowo-czerwone zabarwienie.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Receptory węchu u ludzi

U ludzi receptory węchu zdają się odgrywać mniejszą rolę w zachowaniach seksualnych niż u zwierząt, jednak niektórzy badacze, na przykład...

Zamknij