U dzieci opornych BADANIA JAMY USTNEJ I GARDŁA

U dzieci opornych jedynie dokładne przygotowanie może umożliwić wykonanie tego przykrego obowiązku. Matka lub ktokolwiek z otoczenia musi odpowiednio unieruchomić dziecko: w tym celu bierze je na kolana, przytrzymuje jego nogi między kolanami, lewą ręką unieruchamia tułów i ręce dziecka przyciskając je do własnego tułowia, a prawą ręką, trzymaną na czole dziecka, przechyla jego głowę nieco ku tyłowi, opierając ją o swoje ramię. Naturalnie, że twarz dziecka musi być zwrócona do światła, gdyż należyte oświetlenie pola widzenia jest bezwzględnie konieczne. Szpatułkę wsuwamy do lewego kąta ust dziecka i stopniowo odchylając wargi i policzki badamy stan dziąseł i. zębów. Chcąc udostępnić sobie gardło dziecka przesuwamy w głąb szpatułkę pomiędzy lewym policzkiem a zaciśniętymi szczękami. Poza zębami szczęki dolnej przesuwamy koniec szpatułki ku linii środkowej i wywieramy nacisk na nasadę języka zmuszając w ten sposób dziecko do szerokiego otwarcia ust. Udostępniwszy w ten sposób gardło oglądamy je dokładnie, a więc migdałki podniebienne, łuki, tylną ścianę oraz powierzchnię języka, o ile była ona dotychczas dla nas niedostępna. .Oględziny nie powinny trwać długo, ale w każdym razie przez czas potrzebny do dokładnego zdania sobie sprawy ze stanu całego gardła Musimy być pewni, że nic nie uszło naszej uwagi, nie wolno nam bowiem narażać dziecka, jego otoczenia i siebie samych na powtarzanie tego przykrego zabiegu w razie nasuwania się jakichś wątpliwości.

Zwracamy jeszcze uwagę, że dla uzyskania należytego wglądu musimy uzyskać szerokie rozwarcie szczęk, co osiągamy przez ucisk samej nasady języka, a nie jego środka, a tym bardziej zaś czubka. Zwłaszcza u niemowlęcia jest to niezmiernie ważne i wymaga stosunkowo dużego wysiłku. Należy w każdym razie unikać brutalnego postępowania, jak np. wciskania szpatułki pomiędzy zaciśnięte zęby, co nie prowadzi do celu, natomiast często powoduje uszkodzenie dziąseł łub nawet wykruszenie zęba.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Masowe badania rtg układu oddechowego

Masowe badania rtg układu oddechowego u noworodków wykazały istnienie pewnych zespołów dających dość znamienny obraz rtg. Rozlane siateczkowo-ziarniste zmiany w...

Zamknij