Trofozoit pełzakowaty

Budowa i rozwój. Trofozoit pełzakowaty wielkości 8-30 pm, kształtu zmiennego w czasie ruchu wydziela substancję śluzową i pozostawia „ślady” przypominające ślimaka z rodzaju Limax\ tworzy nibynóżki pojedyncze szerokie, płatowe (lobopodia). Jądro okrągłe, z pojedynczym kariosomem, zajmującym ponad ‚/, objętości jądra wokół kariosomu przestrzeń pozbawiona ziarnistości. W cytoplazmie liczne wodniczki pokarmowe widoczne drobne ziarnistości oraz wodniczka tętniąca (ryc. 3.4, 3.32).

Trofozoit wiciowaty – przekształca się z pełzakowatego, np. w wodzie destylowanej (po kilkudziesięciu minutach lub kilku godzinach), wytwarzając wici, które przy przechodzeniu w postać pełzakowatą zwykle w ciągu doby ulegają wessaniu wielkość i cechy budowy wewnętrznej jak u trofozoitu pełzakowatego, kształt grusz- kowaty lub owalny jądro widoczne na biegunie przednim, wodniczka tętniąca – na tylnym wytwarza się zawsze w czasie zmiany gęstości środowiska nie ma zdolności podziału.

Cysty okrągłe, o średnicy 6-16 pm, otoczone są pojedynczą otoczką, z 1 lub

– 2 drobnymi otworkami (ostiole). W cystach występują pojedyncze okrągłe jądra z kariosomem zbitym (mniejszym niż u trofozoitu).

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
BADANIE OCZU

Nadmierna długość rzęs, na co niekiedy zwraca się specjalną uwagę, nie ma większego znaczenia rozpoznawczego.Poza wzmiankowanym już oddziaływaniem źrenic badamy...

Zamknij