Transport plemników i możliwość zapłodnienia jaja część 2

Od przejścia do macicy zaczyna się dalsza faza przygotowania plemników do zapłodnienia jaja. W odróżnieniu od niższych kręgowców u ezlo- wieka plemnik musi przebywać określony czas w warunkach istniejących w macicy, aby mógł zapłodnić jajo (Austin, 1951, 1974). W trakcie penetracji zmienia się metabolizm plemników, wzrasta zwłaszcza zużycie tlenu i zmienia się morfologiczny obraz w okolicy główki plemnika. Ta akrosomalna reakcja wywołuje rozpad wewnętrznej akrosomal- nej błony i uwalnia enzymy konieczne do przejścia plemnika przez otoczkę przejrzystą (zona pellucida) jaja. U królika stwierdzono, że penetrację w macicy zakłóca progesteron lub niewystarczająca ilość estrogenów, ale że penetracja w jajowodzie nie jest zależna od hormonów sterydowych. U człowieka zdolność zapładniająca plemników trwa 7 godzin, lecz można ją zniszczyć przy pomocy plazmy nasienia. W niszczeniu zdolności zapładniającej plemników współdziała także substancja zawierająca glicydy o masie cząsteczkowej mniejszej niż 2000, dwa typy pęcherzyków błonowych oraz inhibitor trypsyny z płynu nasiennego. Plemniki, które nie zachowały pełnej zdolności zapładniającej, nie przenikają przez zona pellucida do jaja. Ponieważ zdolność zapładniająca jest hamowana przez progesteron, jest prawdopodobne, że część antykoncepcyjnego działania gestagenów polega na ich wpływie na zdolność za- pładniającą plemników.

Podobnie jak plemniki, również jajo jest przygotowane do zapłodnienia. Po ułożeniu się strzępków jajowodu (w ciągu kilku minut po owulacji) komórka jajowa przechodzi przy pomocy płynu jajowodowego do lejka jajowodu. Estrogeny przyśpieszają ten transport, progesteron hamuje go. Przy przejściu między bańką a dalszą częścią jajowodu zwalnia się szybkość transportu, zapewne pod wpływem zwieraczy jajowodu. Gestageny przyśpieszają przemieszczanie się jaja, przez co zmniejszają prawdopodobieństwo zapłodnienia. Warunki wewnętrzne panujące w macicy mają wpływ na przebieg procesów wywołujących oddzielenie zona pellucida od komórek corona radiota. Hormony wpływają także na procesy w zona pellucida zarówno na te, które zapobiegają jednoczesnemu przeniknięciu większej ilości plemników, jak i późniejsze, umożliwiające zagnieżdżenie się zarodka.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
UJEMNY ODRUCH EOCJONALNY

Oto na przykład u kogoś w dzieciństwie wytworzył się ujemny odruch emocjonalny (negatywna postawa) w stosunku do określonego zapachu. Niezależnie...

Zamknij