Stosowanie wyciągów

Metod i sposobów stosowania wyciągów istnieje wiele, są też one indywiduali-zowane. Zadaniem wyciągu jest nastawienie złamania czy zwichnięcia, korygowanie wadliwych ustawień i zniekształceń stawów, odciążenie objętych procesem choro-bowym stawów (zapalenia, jałowa martwica nasad), zapobieganie powstawaniu przy-kurczów mięśniowo-torebkowych itp. Wyciągi dzielimy na pośrednie (za skórę) oraz bezpośrednie (za kość).

Wyciągi pośrednie sporządza się przyklejając do odtłuszczonej uprzednio skóry pasy przylepca, pończochę, a także przykładając do skóry pasy drobnoporowatej gąbki, stosując płócienne kamaszki i strzemiona nakładane na stopy lub tzw. koszyczki japońskie na palce rąk. Wyciąg pośredni stosuje się także często za pomocą specjalnych aparatów (kończyna górna) lub stołu ortopedycznego (kończyna dolna). Do krótkotrwałego wyciągu pośredniego za głowę, mającego na celu zabezpieczenie np. rdzenia kręgowego, lub też krótkotrwałe unieruchomienie kręgosłupa szyjnego, używa się pętli Glissona. Wyciąg zapewniają odpowiednio dobrane ciężarki zawieszone przez system bloczków.

Po ogoleniu skóry i obmyciu alkoholem lub benzyną na boczną i przyśrodkową powierzchnię uda i goleni przykłada się pasy przylepca, po czym zabezpiecza ob- wojami bandaża, albo też opaski elastycznej. Końce przylepca wystające poza piętę przyczepia się do drewnianej rozporki, której zadaniem jest ochrona kostek i stopy przed uciskiem. Następnie do rozporki przyczepia się linkę i przerzuca przez bloczek w nogach łóżka, po czym obciąża ciężarkami. Celem zapewnienia przeciwwy- ciągu unosi się nieco (na wysokość 10-15 cm) nożną część łóżka.

Zamiast przylepca (odczyny skóry) można zastosować pończochę bawełnianą przyklejoną do skóry mastizolem.

U małych dzieci (do 6 roku życia) przeprowadza się wyciąg pionowy kończyn dolnych (kolana w wyproście). Bloczki wyciągu zawieszone są u góry na ramie bałkańskiej. Zawieszone na linkach ciężarki powinny tak równoważyć ciężar tułowia, aby pośladki dziecka uniesione były nieznacznie ponad poziom łóżka.

U dorosłych, zwłaszcza w traumatologii, stosuje się raczej wyciągi bezpośrednie z uwagi na konieczność użycia do wyciągów dużych ciężarów, których skóra nie znosi.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prawdziwy kręgozmyk

Prawdziwy kręgozmyk na tle szczeliny części międzywyrostkowej u dzieci rzadko wymaga odbarczenia mimo znacznej stenozy na poziomie ześlizgu. Dlaczego dzieci...

Zamknij