Staranne i pełne badanie ucha

Staranne i pełne badanie ucha przez wziernikowanie powinno mieć miejsce:

– 1) we wszystkich niejasnych przypadkach, gdy badanie innych narządów nie wyjaśniło nam sprawy chorobowej,

– 2) w razie stwierdzenia objawów oponowych,

– 3) w razie uskarżania się dziecka na ból ucha lub uszu — jest to jeden z nielicznych wypadków, w którym skargi dziecka na umiejscowienie bólu prawie nigdy nie wprowadzają w błąd.

Wstępne badanie w tym kierunku, a w razie potrzeby wykonanie pa- racentezy, powinno być opanowane przez każdego lekarza, zwłaszcza pracującego w warunkach, w których pomoc otiatryczna napotyka trudności lub zwłokę.

Jeżeli badający nie przyswoił sobie umiejętności właściwego badania ucha, powinien w każdym przypadku niejasnym lub podejrzanym przekazać dziecko do specjalisty chorób uszu, gardła i nosa w celu właściwego zbadania i ewentualnego leczenia.

Niezależnie jednak od przekazania chorego laryngologowi lekarz pediatra powinien pamiętać o tym, że nie zwalnia go to od dalszej opieki nad dzieckiem i że do wszelkich zabiegów otiatrycznych istnieją wskazania nie tylko otiatryczne, ale i pediatryczne.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Badanie kału

Badanie kału jest niesłusznie najbardziej zaniedbanym w praktyce badaniem pomocniczym. Zwłaszcza oglądanie stolca, z wyjątkiem może wieku niemowlęcego, w którym...

Zamknij