PROGESTERON I ANDROGENY

Właściwości antyestrogenowe progesteronu wykorzystano w terapii. W tym celu stosuje się zarówno progesteron naturalny, jak i gestageny syntetyczne. Najsilniejsze działanie antygonadotropowe mają norste- roidy, dzięki czemu ich działanie antyestrogenowe jest najsilniejsze. Właściwości antyestrogenowe gestagenów powodują ich szerokie zastosowanie, m.in. w hiperestrogenizmie, dającym objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, mastodynii, menorrhagia, rozroście endomefr/um i mięśniakach macicy. Ponadto gestageny stosuje się w endometriozie i raku sutka. Dobre efekty stosowania gestagenów w raku sutka uzyskuje się zwłaszcza od czasu rutynowego oznaczania receptorów dla progesteronu. Związkami szczególnie zalecanymi w raku sutka są pochodne norsteroidów.

Progesteron i inne gestageny mają ponadto działanie cytotoksyczne. W badaniach in vitro stwierdzono zmniejszenie wzrostu komórek raka endometrium – pod wpływem progesteronu.

Androgeny stosowane w terapii mają działanie antyestrogenowe poprzez mechanizm antygonadotropowy, ale także przez działanie na komórkę. Androgeny podobnie jak norsteroidy, niezależnie od działania antyestro- genowego, wykazują 3 niekorzystne działania niepożądane:

– 1) zmniejszenie stężenia białek wiążących (SBG), co w pewnych warunkach może zwiększać stężenie wolnego estradiolu,

– 2) podawane w dużych dawkach są zdolne do wiązania się z receptorem dla estradiolu, wywołując działania estrogenowe,

– 3) mogą być aromatyzowane w wątrobie i tkance tłuszczowej do estrogenów.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przygnębienie

Objaw psychozy maniakalno-depresyjnej, bardzo przydatnej w rozmowie z przełożonym, chłopcem, dziewczyną, współmałżonkiem, rodziną własną albo żony.

Zamknij