Prawdziwy kręgozmyk

Prawdziwy kręgozmyk na tle szczeliny części międzywyrostkowej u dzieci rzadko wymaga odbarczenia mimo znacznej stenozy na poziomie ześlizgu. Dlaczego dzieci rzadko mają dolegliwości, które ustępują po usztywnieniu kręgosłupa (bez odbarczania chorego odcinka), natomiast osoby dorosłe wymagają dekompresji z powodu bólów – pozostaje sprawą nie wyjaśnioną. Być może, pozostaje to w związku z lepszym ukrwieniem nerwów rdzeniowych u dzieci.

U osób dorosłych i w starszym wieku ześlizg w granicach 25% może już spowodować blok. Dzieje się tak z powodu kołysania luźnego framentu oraz przerostu kości w procesie zwyrodnienia, a także przerostu mas chrzęstno- -włóknistych w miejscu uszkodzenia. U chorych po 60 roku życia z tym typem stenozy wykonuje się jedynie odbarczenie bez usztywnienia kręgosłupa. Wolny element kręgosłupa usuwa się i starannie wycina masy chrzęstno-włókniste. Oprócz tego usuwa się w całości bliższe kikuty części międzywyrostkowych po obu stronach. Jeśli się tego nie uczyni, może dojść do ucisku korzenia L5 – między obwodowym odcinkiem bliższego kikuta części wyrostkowej a trzonem kręgu Sr Usztywnienia w przypadku zwykłej stenozy w przebiegu zwyrodnienia (w przeciwieństwie do kręgozmyku na tle zwyrodnieniowym) wykonuje się rzadko (nawet kiedy doszło do utraty całej tylnej stabilności).

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Trofozoit pełzakowaty

Budowa i rozwój. Trofozoit pełzakowaty wielkości 8-30 pm, kształtu zmiennego w czasie ruchu wydziela substancję śluzową i pozostawia „ślady” przypominające...

Zamknij