Polekowe zmiany w wewnątrzwątrobowym wydalaniu bilirubiny

Rozpuszczalny w wodzie glukuronian bilirubiny przenika z mikrosomów – z udziałem aparatu Golgiego i lizosomów – do błony kanalika żółciowego. Pęcherzyk zawierający glukuronian bilirubiny włącza się w strukturę błony kanalikowej i otwiera na zewnątrz do światła kanalików w postaci mikrokosmków. Typowymi lekami, które działają niepożądanie na powyższe ogniwa transportu bilirubiny są metylotestosteron i inne steroidy, jak: noretandrolon, noretysteron, noretynodrel, etynylestranol i większość doustnych preparatów antykoncepcyjnych, zawierających progestageny podstawione rodnikami alkilowymi przy węglu C-17. Zwiększa się więc stężenie sprzężonej bilirubiny we krwi [26].

Cholestaza podczas podawania tych leków rozwija się zwłaszcza po podaniu doustnym. Dawniej sądzono, że takie cechy w obrazie uzyskiwanym za pomocą mikroskopu elektronowego, jak nagromadzenie żółci w he- patocytach, najdrobniejszych kanalikach i w komórkach Browicza-Kupf- fera, a także zanik mikrokosmków błony kanalików są typowe dla odczynów polekowych. Wydaje się jednak, że dotyczą one wszystkich form cholestazy. Dodatkowo stwicdzono, że leki tego rodzaju powodują także uszkodzenie samych komórek wątrobowych. Stwierdza się bowiem cechy uszkodzenia mitochondriów hepatocytów, np. zwiększenie stężenia ami- notransferaz we krwi.

Podobieństwo do efektu hepatotoksycznego steroidów anabolicznych oraz steroidów hamujących owulację wykazuje zespół ..idiopatycznej” żółtaczki w przebiegu ciąży [1, 8], W zakresie obrazu ultramikroskopowego, biochemicznego i klinicznego przypomina on bardzo żółtaczkę po pochodnych testosteronu alkil owanycb w C-17, tak bliskich progesteronowi. Kobiety, które przebyły podczas ciąży taką żółtaczkę, z reguły zapadają na ten sam cholestatyczny zespół wątrobowy przy próbie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Terapie z zastosowaniem promieni X

Lecznicze napromienianie w przypadkach niedorozwoju i dziecięcości narządów rodnych oraz bolesnego miesiączkowania ma dziś - wobec znacznie lepszych wyników leczenia...

Zamknij