Pochodne tiazydu

Kalcytonina. Hormonem, który wywiera działanie przeciwstawne do parathormonu jest kalcytonina. Wzmaga ona wchłanianie wapnia do kości, zmniejsza stężenie wapnia i fosforu we krwi. Kalcytonina tłumi także czynność zewnątrzwydzielniczą trzustki przeciwnie do pankreatozyminy i hamuje wydzielanie soku żołądkowego.

Acetazolamld. Może sprzyjać tworzeniu się w drogach moczowych kamieni z soli wapniowych. Długotrwałe podawanie tego leku zmniejsza ilość kwasu cytrynowego w moczu i powoduje jego alkalizację. Kwas cytrynowy ma duże znaczenie w zapobieganiu tworzenia się kamieni, ponieważ uniemożliwia powstawanie źle rozpuszczalnych w moczu soli wapniowych.

Pochodne tiazydu. Zmniejszają wydalanie wapnia z moczem i z tego powodu 2nalazły zastosowanie w leczeniu hiperkalciurii z tworzeniem kamieni. Zmniejszają one ilość wydalanego wapnia o ok. 50% (przy normalnej diecie) i o ok. 30% ilość kwasu cytrynowego w moczu. Sprzyjają więc dodatniemu bilansowi wapniowemu mogą wywoływać ciężką hiper- kalcemię u osób z łagodnym hiperparatyreoidyzmem oraz u osób przyjmujących witaminę D.

Furosemid i kwas etakrynowy nasilają wydalanie wapnia z moczem. Podobny skutek wywołuje zakwaszenie organizmu za pomocą chlorku amonowego, a także podawanie galaktozy, fruktozy, kazeiny i tolbuta- midu.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odprowadzenie macicy – ciąg dalszy

- 3ęhwyt. Na tym etapie posługujemy się przede wszystkim spoczywającą na powłokach ręką, której rola dotąd była nieznaczna. Zachodzi ona...

Zamknij