Plasmodium falciparum

Chorobotwórczość. P. malariae wywołuje zimnicę (plasmodiosis s. malaria) czterodniową – czwartaczkę (malaria ąuartana), której okres wylęgania jest dłuższy niż trzeciaczki, wynosi 27-40 dni. Napady (co 72 h) są cięższe i u pacjenta nie leczonego mogą utrzymywać się przez okres 3-24 tyg. Napady zimnicy charakteryzują się dłuższym okresem I, tj. odczuwania zimna i bardziej nasilonymi objawami choroby w okresie II (p. P. vivax). Często występuje białkomocz, u dzieci zwłaszcza towarzyszą mu objawy zespołu nerczycowego, którego przyczyną jest odkładanie wewnątrz kłębuszków nerkowych krążących kompleksów immunologicznych (anty- gen-przeciwciało).

Wykrywanie. Jak w zarażeniu zarodźcem ruchliwym (p. wyżej). W rozmazach najbardziej charakterystyczne są postacie trofozoitu (wstążkowate), opasujące krwinkę oraz ziarnistości Ziemanna. W grubej kropli krwi widoczne są zarodźce po uwolnieniu z krwinki czerwonej.

Zwalczanie. Prowadzi się tymi samymi metodami jak zwalczanie zarodźca ru-chliwego leczenie jak w trzeciaczce.

Plasmodium falciparum (Welch, 1897) Schaudinn, 1902 – Zarodziec sierpowy

Występowanie. Pierwotniak pasożytujący w wątrobie w hepatocytach, komórkach siateczki i śródbłonkowych oraz w lawinkach czerwonych krwi obwodowej. W krajach o klimacie subtropikalnym i tropikalnym oprócz P. vivax jest przyczyną większości (80-95%) przypadków zimnicy na świecie. Prewalencja P. falciparum w wielu krajach Afryki i Ameryki Południowej wzrasta w ostatnich latach lub utrzymuje się – mimo akcji masowego zwalczania – na wysokim poziomie zwiększa się też oporność tego zarodźca na stosowane leki.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Palenie papierosów to najkrótsza droga do zawału serca

Jakie inne czynniki mogą zwiększać ryzyko zapadania na choroby serca i jak się przed nimi uchronić? Mówiąc bez ogródek, palenie...

Zamknij