Palenie papierosów to najkrótsza droga do zawału serca

Jakie inne czynniki mogą zwiększać ryzyko zapadania na choroby serca i jak się przed nimi uchronić? Mówiąc bez ogródek, palenie papierosów to najkrótsza droga do zawału serca, a wiedzie przez przyspieszenie procesu miażdżycowego w tętnicach. Nie sądzę, by znalazł się jeszcze ktoś – nie głuchy i nie analfabeta – kto nie byłby świadomy ryzyka związanego z paleniem. Wielu jednak wciąż ryzykuje. A w USA zawiłości polityki i walka o wyborców doprowadziły do tego, że z jednej strony pisze się na opakowaniach papierosów ostrzeżenia, iż papierosy mogą praktycznie zabić, z drugiej zaś dotuje się przemysł tytoniowy z pieniędzy podatników!

Kiedy bowiem przed laty minister zdrowia Stanów Zjednoczonych, Califano, rozpoczął kampanię antynikotynową, ówczesny prezydent, Jimmy Carter, zapewnił far-merów uprawiających tytoń, że nie stracą z tego powodu środków utrzymania. Wiadomo, że jeżeli ktośś bardzo chce coś usłyszeć, znajdzie w końcu kogoś, kto mu to powie. Zdarzają się nawet lekarze, którzy twierdzą, że nie znamy jeszcze „całej prawdy” o papierosach, zawałach serca i raku. Moim, a także większości lekarzy, zdaniem jest więcej niż wystarczająca ilość dowodów przemawiających za tym, żeby nigdy nie zaczynać palić, a jeżeli już się jest palaczem – żeby zerwać z nałogiem. Pomimo to ciągle jeszcze jest tak wielu wśród nas palaczy. Co gorsze, tysiące młodych ludzi, szczególnie dziewcząt, zaczyna palić uważając, że to eleganckie i seksowne. Nie wiadomo dokładnie, co jest w papierosie najgorsze – temperatura dymu, produkty spalania papieru, smoła, żywice, tlenek węgla, nikotyna, cząsteczki radioaktywne czy któryś z setki innych składników dymu tytoniowego?

Czy jest to jeden główny czy też zbiorowy zabójca? Cokolwiek to jest, może spowodować zawał serca, nawet u kogoś nie obciążonego żadymi innymi czynnikami ryzyka. Niedawno jeden z moich pacjentów, czterdziestoośmioletni mężczyzna, został przyjęty do naszego szpitala z ostrą wieńcówką. Przedtem człowiek ten „nie przechorował nawet jednego dnia w życiu”. Oboje rodzice zmarli dobrze po osiemdziesiątce.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Badanie radiologiczne klatki piersiowej

Postać pozapłucną rozpoznaje się rzadko. Jest ona wynikiem zajęcia przez zakażenie innych narządów i układów, przy czym dominującym objawem jest...

Zamknij