Oświetlenie naturalne pomieszczeń

Oświetlenie naturalne pomieszczeń powinno zape ność, ale nie narażać na zbytnie nasłonecznienie (ns dzające w pracy. Ogólne oświetlenie sztuczne gabine t około 600 luxów, a stolika lekarskiego do 1000 luxć nia stawiane są oświetleniu miejsca pracy w pra przydatne do tego celu wydają się być lampy jarzei ale jasne oświetlenie. Większe wymagania stawia zabiegowego, które dla twarzy powinno wynosić dla wnętrza jamy ustnej 8000 luxów, w związku z światła przez wargi, policzki i zęby. Odległość ź zabiegowego powinna wynosić w gabinecie 120—15 50—70 cm. Słabe oświetlenie, powodujące złą widoc: światło zbyt ostre, rażące, stwarzają konieczność natężenia wzroku, zmęczenie, a w rezultacie zmniejszenie precyzji i wydajności pracy.

Oświetlenie pomieszczenia w dużej mierze zależy również od koloru sufitu, ścian oraz podłogi. Ściany i sufit w jasnych kolorach odbijają światło, zwiększając w ten sposób ogólny efekt oświetlenia pomalowane na ciemny kolor pochłaniają światło. Stąd więc dla sufitu i ścian najkorzystniejsze są barwy białe, a dla podłóg jasnobrązowe. Natomiast personel nie powinien być ubrany na biało, gdyż powoduje to odbicie światła, męczące wzrok. Kolor biały należy zastąpić innym, łagodnym, np. jasnoniebieskim lub różowym.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co powoduje Usztywnienie przeciążenia?

Usztywnienie takie powoduje przeciążenia na poziomie L4-Ls, w wyniku czego po upływie pewnego czasu dojdzie do zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych powyżej miejsca...

Zamknij