Osoby, które chorowały na gorączkę reumatyczną

Niezależnie od przyczyny rezultat jest zawsze ten sam. Można jednak łatwo zapobiec tej chorobie, przyjmując odpowiednie antybiotyki przed każdym planowanym zabiegiem lub badaniem inwazyjnym. Antybiotyki zabijają bakterie, gdy tylko przedostaną się one do krwi, a nie zdążą jeszcze osiąść na zastawce serca. Najlepszym antybiotykiem jest w tym wypadku penicylina i jej pochodne, jeżeli pacjent nie jest na nią uczulony. Na 30 minut do dwóch godzin przed takim zabiegiem, jak oczyszczanie z kamienia lub usuwanie zębów, należy zażyć sześć tabletek penicyliny (soo-miligramowych). A po upływie sześciu godzin od zakończenia zabiegu jeszcze trzy tabletki. I to wszystko! Osoby uczulone na peniccylinę powinny brać erytromycynę w tabletkach lub kapsułkach – na dwie godziny przed zabiegiem [2000 mg] i po upływie sześciu godzin [1000 miligramów].

Osoby, które chorowały na gorączkę reumatyczną, powinny regularnie, aż do ukończenia czterdziestu kilku lat, przyjmować penicylinę lub jej pochodne, żeby uniknąć nawrotu choroby. Osoby uczulone na penicylinę powinny przyjmować sulfonamidy [np. Biseptol] (pod warunkiem, że nie są na nie uczulone). Przed każdym zabiegiem dentystycznym oraz zabiegiem czy badaniem inwazyjnym w obrębie przewodu żołądkowo-jelitowego lub narządów moczowo-płciowych polecam pacjentom dodatkowo serię zastrzyków domięśniowych z antybiotyków. (Niektórzy lekarze wolą zabezpieczać pacjenta zwiększając przed zabiegiem dawkę antybiotyków przyjmowanych doustnie.) Jeśli chora zastawka została zastąpiona sztuczną, ryzyko zachorowania na podostre bakteryjne zapalenie wsierdzia jest jeszcze większe. W takich przypadkach osłona z antybiotyków w formie wstrzyknięć jest bardziej zalecana niż przyjmowanie ich doustnie.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak przenosi się wirus typu A?

W zbiorowiskach ludzkich - szkołach, więzieniach, koszarach, domach akademickich i przedszkolach - rozprzestrzenia się błyskawicznie. Przenoszą go także dostawcy żywności,...

Zamknij