Nietolerancja na laktozę

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na brak tolerancji na laktozę, możesz to łatwo sprawdzić wyłączając z jadłospisu produkty zawierające mleko i produkty mleczne, łącznie z białym serem i śmietaną (żółty ser i masło możesz jadać). Jeśli objawy złagodnieją lub ustąpią, możesz być prawie pewny, że odkryłeś przyczynę. Żeby się całkowicie upewnić, trzeba się poddać specjalnemu badaniu na tolerancję na laktozę. Krew pobierana jest na czczo i określa się w niej zawartość laktozy. Następnie badany pije odpowiednią ilość laktozy, po czym pobiera mu się krew jeszcze kilka razy w ciągu paru godzin i sprawdza ją na zawartość laktozy. U osób z niedoborem laktazy (wspomnianego enzymu) wypita laktoza nie jest wchłaniana, dlatego też nie wzrasta jej poziom we krwi, nawet po wypiciu dużych ilości.

Z nietolerancją na laktozę trudno jest żyć, ponieważ tak wiele produktów spożywczych – chleb, ciastka, czekolada oraz sosy śmietanowe – zawierają mleko. Jest to poważny problem zwłaszcza dla tych, którzy nie jadają w domu – uczniów i studentów mieszkających w internatach, żołnierzy oraz ludzi, których praca wymaga częstego podróżowania lub bywania na przyjęciach. Mam jednak dobrą wiadomość dla osób z niedoborem laktazy. Obecnie można dostać zawierające ten enzym preparaty w płynie lub w tabletkach i są one naprawdę skuteczne. Dodaje się 15 kropli płynu zwanego LactAid [w Stanach dostępnego w większości aptek i sklepów ze zdrową żywnością w Polsce nie zarejestrowany] do 1 litra mleka i pozostawia na około 24 godziny.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Badania nad cholesterolem w USA

Powołam się na szeroko zakrojone badania prowadzone w USA przez zespoły wybranych in-stytutów naukowych. W ciągu pięciu lat kilkuset mężczyzn...

Zamknij