MIERZENIE TEMPERATURY

Małym dzieciom mierzymy ciepłotę w odbytnicy, gdyż mierzenie pod pachą jest technicznie prawie niemożliwe. Łatwiej już umiejscowić i utrzymać termometr w pachwinie małego dziecka, jednakże konieczność unieruchomienia go na 1-0 minut stwarza niekiedy trudności. Natomiast mierzenie w odbytnicy wymaga tylko 3 minut wykonujemy je po pewnym okresie spoczynku dziecka (15—3-0 minut).

Wbrew mniemaniu wielu matek, obawiających się przy tym uszkodzenia dziecka, jest to zabieg całkowicie nieszkodliwy. Natłuszczony termometr wkładamy do odbytnicy na głębokość około 2 cm, przyciskamy pośladki i w ten sposób unieruchomiamy termometr. Uzyskane w ten sposób wartości są o -0,4 do -0,5° wyższe od ciepłoty mierzonej pod pachą lub w pachwinie.

Pod pachą i w pachwinie mierzymy temperaturę dzieciom starszym, przy czym jednak pewna kontrola dzieoka jest bardzo wskazana. Może ono bowiem przez rozluźnienie pachy lub pachwiny obniżyć temperaturę albo też powiększyć ją przez pocieranie.

Za prawidłową uważamy ciepłotę 36,7 do 37,-0°, z tym zastrzeżeniem, że wzniesienia o kilka kresek nie są jeszcze u dzieci bezwzględnym wyrazem choroby, a mogą być zależne od ich właściwości osobniczych.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Twardzina skóry

- 4. Twardzina skóry postępująca (scleioderma) jest chorobą bardzo rzadką u dzieci i dlatego obraz chorobowy nie jest dokładnie poznany....

Zamknij