Krew a hormony płciowe

– 7. Podnosi zawartość glikogenu w nabłonku śluzówki macicy.

– 8. Rozbudowuje drogi odprowadzające gruczołów mlecznych.

– d) działanie hormonu ciałka żółtego:

– 1. Wpływa hamująco na czynnik luteotropowy B, a tym samym hamuje jajeczkowanie.

– 2. Obniża napięcie mięśni macicy i jej pobudliwość do skurczów.

– 3. Powoduje okres wydzielniczy śluzówki macicy.

– 4. Rozbudowuje gruczoły mleczne.

– e) zmiany miesiączkowe w jajowodach i pochwie.

W pochwie zachodzą zmiany cykliczne

Oprócz macicy biorą do pewnego stopnia udział w cyklu miesiączkowym jajowody i pochwa. Poza przekrwieniem śluzówka jajowodów nie bierze udziału w okresowych przemianach miesiączkowych. Czasem spotykane w nich drobne ilości krwi są być może wepchnięte przez skurcze macicy, w okresie krwawienia, lecz tylko do odcinka macicznego. Do ujścia brzusznego jajowodu krew nie dochodzi.

W pochwie zachodzą zmiany cykliczne, zależne od miesiączkowania, nie są jednak tak znaczne, jak to ma miejsce u zwierząt w okresie rui. W okresie przedmiesiączkowym zawsze daje się stwierdzić narastające zgrubienie śluzówki pochwy oraz przekrwienie i obrzęk, które po krwawieniu ustępują.

– f) przyczyny miesiączkowania. Należy się jeszcze zastanowić, jakimi wpływami hormonalnymi jest wywołane krwawienie miesięczne? Nie zostało to jeszcze ustalone. Być może, że nagłe obniżenie się w krwi ciał rujotwórczych, czyli ahoirmonoza wywołuje krwawienie, możliwe też, że istnieje specjalny hormon krwawienia, wydzielany przez przysadkę, jak to przypuszczają amerykańscy autorzy.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ujęcie prawne zagadnienia kazirodztwa

- Zgodnie z art. 175 kodeksu karnego z 1969 r. za kazirodztwo odpowiada ten:„Kto dopuszcza się obcowania płciowego z krewnym...

Zamknij