Gruczoł krokowy

Gruczoł krokowy (stercz, prostata). Jest to narząd nieparzysty, wielkości kasztana, leżący pod pęcherzem moczowym u mężczyzny. Przewody wytryskowe dzielą go na 3 płaty: środkowy i dwa boczne. Z przodu przechodzi przez gruczoł krokowy cewka moczowa.

Gruczoł krokowy składa się z 30 – 50 gruczołów cewkowo-pęcherzy- kowych, których ujścia znajdują się w cewce moczowej po obu stronach wzgórka nasiennego.

Wydzielina gruczołu krokowego ma kolor mlecznobiały, odczyn zasadowy i stanowi znaczną część nasienia wydobywającego się przy wytrysku oraz nadaje mu swoisty zapach. Rozcieńcza ona masę plemników oraz sprawia, że nasienie ulega po wytrysku upłynnieniu. Efektem braku wydzieliny gruczołu krokowego jest niepłodność. Gruczoł krokowy wydziela też prostaglandyny, substancje o właściwościach hormonalnych.

W stanach zapalnych lub w wieku starczym płat środkowy gruczołu krokowego często powiększa się. Powoduje to ucisk cewki moczowej przebiegającej przez gruczoł krokowy, czego następstwem są trudności w oddawaniu moczu.

Zgodnie z badaniami Segawy (1957) w czasie ejakulacji gruczoł krokowy kurczy się regularnie, co powoduje dostarczenie jego wydzieliny do nasienia. Istnieje pewna zależność między funkcją wydzlelniczą gruczołu krokowego a sprawnym działaniem aparatu seksualnego. Gdy, wskutek zbyt częstych wytrysków nasienia, gruczoł krokowy nie nadąża z produkowaniem wydzieliny, obniża się zdolność do erekcji prącia. Po kastracji obu jąder gruczoł krokowy zanika.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.