ESTROGENY CZĘŚĆ 2

Właściwości ketonowe pozwoliły Girardowi przygotować w sposób przemysłowy folikulinę z moczu klaczy, który zawiera 30-40 razy więcej estrogenów niż mocz kobiet ciężarnych. Substancję tę nazwano estro- riem. Została ona w późniejszych latach wyizolowana przez wielu autorów z różnych płynów ustrojowych i narządów, m.in. z moczu mężczyzn (Dingemouse i wsp. w 1938 r.), łożyska ludzkiego (Westerfeld i wsp. w 1938 r.), nadnerczy byków (Beall w 1939 r.), żółci ciężarnej krowy (Pearlmén i wsp. w 1947 r.).

– 17(i-Estradiol wyizolowali Mac Corquodal i wsp, w 1935 r. z płynu pęcherzykowego jajnika maciory, a następnie z moczu ciężarnych kobiet (Huffman i wsp. w 1940 r.) i jąder ogierów (Beall w 1940 r.). Stwier- dzono, że aktywność biologiczna tego hormonu (sprawdzona za pomocą testu na szczurach i kastrowanych myszach) była 2-krotnie większa niż estronu. Dłuższy czas uważano, że 17fi-estradiol jest jedynym ludzkim hormonem jajnikowym. Jego izomer – 17a-estradiol ma znaczenie u zwierząt (u bydła), u człowieka raczej nie występuje.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
SKRĘT SZYPUŁY GUZA JAJNIKA

Jednym z najczęstszych takich powikiuń, które zdarza się w 15-20 % wszystkich ruchomych guzówjajnika, jest skręfich szypuły (torsiopedunculitumorisovarii). Należy przyjąć,...

Zamknij