Błonica ucha środkowego

Błonica ucha środkowego występuje przeważnie u dzieci małych. Najczęściej pojawia się w przebiegu błonicy jamy nosowo- gardłowej. Zdarza się również samoistna błonica ucha środkowego.

Błonica skóry przebiega pod dwiema postaciami: powierzchowną i głęboką. Postać powierzchowna występuje na skórze zmacerowanej oraz w miejscach podlegających wyprzeniom (okolica pachwin, krocza itp.). Postać głęboka zdarza się w przebiegu błonicy nosa w okolicy wargi górnej i ujść zewnętrznych nosa przeważnie ma ona charakter zmian wrzodziejących. U dziewcząt występuje błonica sromu, powodując niekiedy zmiany o charakterze ropowicy, a nawet zgorzelinowe. Na szczególną uwagę zasługuje błonica pępka u noworodków, która jest powodem niegojenia się ranki po odpadnięciu pępowiny. Stwierdzenie maczugowców w posiewie potwierdza rozpoznanie, a leczenie surowicą powoduje szybkie zgojenie się ranki.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Staranne i pełne badanie ucha

Staranne i pełne badanie ucha przez wziernikowanie powinno mieć miejsce: - 1) we wszystkich niejasnych przypadkach, gdy badanie innych narządów...

Zamknij