Badanie kału

Badanie kału jest niesłusznie najbardziej zaniedbanym w praktyce badaniem pomocniczym. Zwłaszcza oglądanie stolca, z wyjątkiem może wieku niemowlęcego, w którym matki narzucają wprost lekarzowi obejrzenie stolca, jest niestety zaniedbane przez lekarzy. W najlepszym razie lekarz zadowala się opisem stolca podanym przez osobę pielęgnującą. A tymczasem przez oglądanie stolca można uzyskać wiele cennych wskazówek rozpoznawczych. Badanie na jaja pasożytów, badanie chemiczne (krew utajona, związki tłuszczowe itp.) i bakteriologiczne stolca wyjaśniają wiele stanów chorobowych.

Badania chemicznego, cytologicznego i bakteriologicznego płynu mózgowo-rdzeniowego nie możemy pominąć w bardzo wielu schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego i jego opon. Płyn mózgo- wo-rdzeniowy pobieramy do badań drogą nakłucia lędźwiowego lub podpotyliczego. U niemowląt nakłuwamy w pozycji bocznej leżącej, a u starszych dzieci w pozycji siedzącej lub również leżącej. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe przytrzymanie dziecka, które powinno się unieruchomić podczas wykonywania nakłucia.

Dodaj Komentarz

Designed by WordPress.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Arsen i jego sole

Objawy: bóle brzucha, wymioty, biegunka, bezmocz. Z biegiem czasu kał staje się bezbarwny, skóra wiotka, wystąpienie chrypki, a nawet bezgłos....

Zamknij